Menu Zamknij
previous arrow
next arrow
Slider

Ciekawostki i fakty o Wietnamie, które warto znać

Wietnam przyciąga z roku na rok miliony turystów i liczba przyjezdnych zdaje się stale rosnąć. Nic dziwnego – region ten słynie z pięknych plaż i ciepłej pogody. Obecnie Wietnamczycy tworzą drugą co do wielkości – zaraz po Ukraińcach – mniejszość narodową w Polsce. Mimo tego, dalej niewiele wiadomo o tym narodzie i jego kulturze. Wietnam przeważnie kojarzony jest przez Polaków z sajgonkami, zupą Phở czy wojną amerykańsko-wietnamską. Wietnam oferuje jednak znacznie więcej – jest to fascynujący kraj, który warto zwiedzić w celu poznania ciekawych obyczajów i skosztowania lokalnej kuchni.

Wietnam przyciąga z roku na rok miliony turystów i liczba przyjezdnych zdaje się stale rosnąć. Nic dziwnego – region ten słynie z pięknych plaż i ciepłej pogody. Obecnie Wietnamczycy tworzą drugą co do wielkości – zaraz po Ukraińcach – mniejszość narodową w Polsce. Mimo tego, dalej niewiele wiadomo o tym narodzie i jego kulturze. Wietnam przeważnie kojarzony jest przez Polaków z sajgonkami, zupą Phở czy wojną amerykańsko-wietnamską. Wietnam oferuje jednak znacznie więcej – jest to fascynujący kraj, który warto odwiedzić w celu poznania ciekawych obyczajów i skosztowania lokalnej kuchni. 

JAK ŻYJĄ WIETNAMCZYCY

Skąd ta fascynacja nad Wietnamem? Miasta zdają się tętnić życiem, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Spacerując ulicą, nie da się nie zauważyć ciągłego ruchu i hałasu, ludzi śmigających na skuterach, przechadzających się turystów, bogactwa zapachów i kolorów czy pełnych, ulicznych lokali. Z drugiej strony, uderza też bieda, duże zanieczyszczenie powietrza, wszędzie wiszące kable i ta typowa „duszność” i wilgotność w powietrzu. Witamy w Wietnamie, nie tylko z tej dobrej strony, ale też niestety trochę gorszej. 

 • Największe miasta w Wietnamie

Najbardziej zaludnionym miastem w Wietnamie jest Ho Chi Minh City (dawny Sajgon), który zamieszkuje około 9 miliona osób. Na drugim miejscu jest Hanoi, liczący 8 miliona mieszkańców, a na trzecim Thanh Hoá (3,7 miliona mieszkańców).

 • Skutery i motocykle – główne środki transportu

Dominującym środkiem transportu w Wietnamie są skutery i motocykle. Stanowią one ponad 90% zarejestrowanych pojazdów, ze względu na panujący duży ruch na drogach, wąskie ulice i łatwość w parkowaniu. Poza tym, pozwalają one zaoszczędzić czas i pieniądze – tylko najbogatsi mogą pozwolić sobie na samochód z powodu wysokich podatków, nałożonych przez rząd na auta.

DLA MIŁOŚNIKÓW AZJATYCKICH SMAKÓW

Mimo że miasta oferują wiele typowych restauracji z potrawami z całego świata, to właśnie z lokalnego jedzenia i street food słynie Wietnam. Co więcej, stanowią one nieodłączny element tamtejszej kultury – wszędzie można spostrzec lokalnych mieszkańców, siedzących na małych, plastikowych taboretach i jedzących przy niskich stolikach, sięgających do kolan. Warto jako turysta, wybrać się na wycieczkę po mieście i spróbować miejscowych dań. 

 • Więcej o kuchni wietnamskiej

Kuchnia wietnamska charakteryzuje się różnorodnością smaków i aromatów, przez co jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie – w potrawach dominują zioła i przyprawy, ryż, świeże owoce i warzywa oraz owoce morza. Zwiedzając kraj, można doszukać się licznych stoisk i targów z różnymi owocami, zaczynając od „zwykłych” typu mango i liczi, a kończąc na bardziej egzotycznych, jak rambutan (takie czerwone, kudłate owoce), jabłka cukrowe czy longan. (Ale mam dla Was małą radę: trzymajcie się z daleka od duriana, albowiem ma… specyficzny zapach). Z lokalnych przysmaków można znaleźć mnóstwo specjałów, nie tylko popularną zupę Phở albo bánh mì (wietnamska bagietka), ale też bánh cuốn (ja to nazywam naleśnikiem ryżowym na parze) czy bún chả (ryżowy makaron z grillowaną wieprzowiną, bardzo popularne w Hanoi).

 • Żmijówka, czyli nalewka z wężem

W Wietnamie popularna jest nalewka alkoholowa z wężem, zwana rượu rắn. Panuje przekonanie, że mięso i krew węża posiadają zdrowotne właściwości, które m.in. przedłużają młodość. Co więcej, preferowane są gatunki jadowite. Ale bez obaw, jad węża rozkłada się w alkoholu, więc nie stanowi zagrożenia w momencie picia.

DLA ZAPALONYCH PODRÓŻNIKÓW

 • Warto zwiedzić – światowe dziedzictwo UNESCO:

Obecnie 8 wietnamskich obiektów znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO: 

 1. Cytadela cesarska w Hanoi
 2. Cytadela dynastii Hồ
 3. Zespół zabytkowy Huế
 4. Zabytkowe miasto Hội An
 5. Sanktuarium Mỹ Sơn
 6. Zatoka Hạ Long
 7. Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng
 8. Zespół krajobrazowy Trang An
 • Văn Miếu, czyli najstarszy uniwersytet w Wietnamie

Jedną z ciekawych, a mało znanych atrakcji w Hanoi jest Văn Miếu, konfucjańska świątynia i zarazem pierwszy państwowy uniwersytet. Została zbudowana w 1070 roku, pod władzą ówczesnego cesarza Lý Nhân Tông. Na miejscumożna poczytać więcej o historii budynku i  dowiedzieć się jak wyglądały kiedyś studia i egzaminy. Ciekawostka – ilustracja tej świątyni znajduje się z tyłu banknotu 100.000 wietnamskiego đồng.

 • Hang Sơn Đoòng  największa jaskinia na świecie

Odkryta w 1991 roku, Hang Sơn Đoòng do dzisiaj uznawana jest za największą jaskinię na świecie. Sama jaskinia liczy 3 miliony lat i ma 9 km długości. Główna kawerna ma 5 km długości i 200 m wysokości i jest na tyle obszerny, żeby pomieścić cały blok budowlany w Nowym Jorku. Jaskinia jest otwarta dla turystów w okresie między lutym, a sierpniem. 

 • Różnorodność biologiczna

Wietnam zajmuje 16. miejsce na świecie pod względem różnorodności biologicznej. Kraj ten zamieszkuje prawie 16 000 różnych gatunków roślin i ponad 10 000 gatunków zwierząt. W samym Hạ Long Bay oraz na pobliskich wyspach znajduje się ponad 200 gatunków ryb i 450 rodzajów małż. Niestety, wiele z nich zagrożonych jest zaginięciem. Przykładem jest wietnamska saola, która zyskała przezwisko „azjatyckiego jednorożca” ze względu na to jak rzadko jest spotykana.

 • Teatr lalek na wodzie

Teatr lalek na wodzie, zapoczątkowany w XI Wieku, jest obowiązkową atrakcją dla wszystkich miłośników kultury. Jest to połączenie muzyki na żywo oraz krótkich, kilkuminutowych scenek, odgrywanych przez animatorów przy pomocy drewnianych lalek. Zaletą sztuki lalkarskiej jest jej uniwersalność, nie jest potrzebna znajomość wietnamskiego, żeby zrozumieć co się dzieje na scenie. 

CIEKAWOSTKI

 • Pechowa liczba 4

W kulturze wietnamskiej, a także kilku innych krajów na Dalekim Wschodzie, nie liczba 13, a właśnie 4 jest najbardziej pechową cyfrą. Kojarzy się ona ze śmiercią. Co ciekawe, z tego właśnie powodu, producenci telefonów Nokia unikają liczby 4 w numeracji większości modeli.

 • Czerwony – kolor szczęścia

W Wietnamie kolor czerwony symbolizuje szczęście i powodzenie, dlatego jest często wykorzystywany przy dekoracjach świątecznych. Z tego też powodu kolor ten dominuje na ślubach i jest najczęściej rozważany przy sukniach ślubnych. Czerwony symbolizuje też przynależność do rodziny królewskiej, jako że stanowił w przeszłości barwy cesarza. 

Thuy Linh Vu

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *